ÖTV’deki fark fakirin ocağını söndürdü

Coğrafi şartlar nedeniyle doğuya ulaşamayan doğalgaz, kırsaldaki vatandaşı tüpgaza mecbur bıraktı. Doğalgaz ve tüpgaz arasındaki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) farkı da kırsalda yaşayan fakir vatandaşı vuruyor.

GİZEM KARATAŞ

Geçtiğimiz yıl itibariyle Türkiye’de toplam doğalgaz boru hattı uzunluğu 13 bin 276 kilometreye ulaştı. Ancak doğu bölgesinde coğrafi şartlar halen boru hattı ile doğalgaz taşımaya elverişli değil. Evlerde doğalgaza alternatif olarak kullanılan tüpgazdan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ise ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşın belini iyice büküyor. Tüpgazda vatandaştan alınan ÖTV farkı yüzde 40. Şehirde yaşayan ve doğudaki vatandaşa kıyasla ekonomik durumu daha iyi olan şehirli vatandaş ise kullandığı doğalgaza yüzde 2,7 ÖTV farkı ödüyor. Lukoil LPG Satış Müdürü Atakan Öztekin, yaşanan haksız rekabete ilişkin olarak şöyle konuştu: “Türkiye’nin doğu bölgesinde coğrafi şartlardan dolayı boru hattı ile gaz götürmek mümkün değil. Doğalgaza alternatif olarak ise tüpgaz kullanılıyor. Evsel kullanımda tüpgazda yüzde 40 ÖTV uygulanıyor. Bu konuda ciddi bir vergi adaletsizliği var. Şehirdeki vatandaşın ekonomik durumu Anadolu’daki vatandaşa kıyasla çok daha iyi durumda. Tüplügaz Satıcıları Derneği, tüpgazın ÖTV’sini yüzde 3’e düşürmeye çalışıyor. Fakat bunun gerçekleşmesi mümkün gözükmüyor. Çünkü bazı şirketler kar elde etmek amacıyla otogaz istasyonlarında tüpgaz kullanıyor. Bu şekilde ciddi bir ÖTV karı elde etmiş oluyor. Bu durum yasal değil.’’

HAKSIZ REKABET

Ergaz AŞ Genel Müdürü Abubekir Yağız ise şöyle konuştu: “Tüpgaza uygulanan ÖTV oranının düşürülmesi gerektiği savunuyoruz. Bugün tüpgaz ve doğalgaz uygulanan ÖTV farkı çok ciddi haksızlık sergilemektedir. LPG’ye yüzde 40 ÖTV eklenirken, doğalgazda ÖTV oranı yüzde 3’tür. Şehir hayatında ekonomik durumu iyi olan halkımız doğalgaz kullanılırken, kırsal kesimlerde yaşayanlar tüpgaz kullanmaktadır.”

12 KİLOGRAMLIK EV TİPİ TÜP FİYATLARI

* Bursa’da 68,5 lira

*Ankara’da 70,5 lira

* Diyarbakır’da 73 lira
* Ağrı’da 73,5 lira

* Hakkâri’de 74 lira

* İstanbul’da 76,5 lira

* İstanbul Adalar’da 82,5 lira


Görüntülenme sayısı: 366

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ISITMA SOGUTMA SANAYİFirma Ekle