NASA’ya robot el uzattılar

Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mustafa Albayrak, Yıldız Teknopark’ta çoğu kuluçka evresinde olan icatları ve buluşları Karar’a anlattı.

HABER: ÜRÜN DİRİER

FOTOĞRAF: ABDULLAH ÜMİT ÖZCAN

Bundan 14 yıl önce üniversiteler ile sanayi işbirliğini sağlamak amacıyla kurulmaya başlanan Teknoparkların sayısı bugün 61’i buldu. Girişimci, araştırmacı ve mucitlerin biraraya toplandığı Teknoparkların en popüleri ise Yıldız Üniversitesi bünyesindeki. 250 firmanın araştırma geliştirme merkezlerinin yer aldığı Yıldız Teknopark’ta kuluçka evresinde 100’den fazla da taze girişimci yer alıyor. Toplam 7 bin 500 araştırma personelinin görev yaptığı yerli Silikon Vadisi’nde başımıza resmen icat çıkarıyorlar. “Neler oluyor burada?” diyerek Yıldız Teknopark Genel Müdürünün kapısını çaldık. Mustafa Albayrak, icatları, buluşları ve ortamı Karar’a anlattı.

Burada neler yapılıyor?

Teknoparkların amacı yeni fikirlerin ticari değeri olan çıktılara dönüşmesi için gerekli ortam ve destekleri sağlamaktır. Bizim de burada yaptığımız bu. Üniversite ile sanayici arasında işbirliği sağlamak, girişimciye ve mucitlere danışmanlık yapmak, fon alma süreçlerinde destek olmak görevlerimiz arasında yer alıyor. Üniversite ile sanayici arasındaki arayüzüz biz. Türkiye’deki 3 büyük GSM operatörünün kampanyalarını yöneten yazılım firması da bizim bünyemizde, Call Center programı geliştiren de, bir cep telefonu uygulaması geliştirmek isteyen genç girişimciler de burada. Her yeni girişim fikrini mutlaka dinliyoruz. Her ay bunun için Kuluçka Merkezi’nde bir toplatı da düzenliyoruz.

İYİ FİKRİM VAR DİYENE KAPIMIZ AÇIK

Kuluçka Merkezi nedir, ne yapar?

Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde yer alan Kuluçka Merkezi’nin amacı iyi bir fikri olan girişimcilere destek çıkmak. Burada onlara ücretsiz olarak ofis veriyoruz ve danışmanlık yapıyoruz. Kuluçkadaki şirkete yatırımcı ve fon bulma konusunda da yardımcı oluyoruz. “Benim iyi bir iş fikrim var” diyen her girişimciye kapılarımız açık, üniversite hakem heyetinden geçen her girişimciyi kabul ediyoruz. Ürün, yazılım ya da fikir geliştirmek isteyen sanayiciyle, alanında uzman olan akademisyenleri de bir araya getiriyoruz. Fikri haklar konusunda da danışmanlık veriyoruz.

ROBOT EL PROJEMİZ NASA’YA GİTTİ

Daha çok ne tür girişimleri kabul ediyorsunuz?

Her tür girişim fikrine açığız ancak daha çok yazılım şirketleri ve yazılım girişimleri yoğun burada. Entegre üretim sistemi yazılımları, CRM sistemleri, otomasyon yazılımları gibi. Kuluçka ofislerinde 3D yazıcı üreten firmamız da var, bulaşıcı hastalık engelleyen nanoteknolojik maske üreten firmamız da. Hatta NASA’ya transfer olan bir proje bile çıktı. Sıcaklığı ve yumuşaklığı algılayan robot el tasarımı, mucidi Utku Büyükşahin’in patent başvurusunun hemen ardından geçen yıl NASA’nın ilgisini çekti. Mucidi ise şimdi ABD’de ve NASA için çalışıyor.

Başımıza icat çıkaranlar da var burada, öyle mi?

Hem de neler var. Kişiye özel bankacılık hizmeti sunacak olan bir yapay zeka algoritması, wireless dalgaları toparlayarak telefon şarj eden ünite, kombiyi, elektriği, suyu kullanıcının ödemek istediği fatura kadar kullanan akıllı ev sistemleri, cep telefonu için simultane tercüme uygulaması, ekmek fırınlarının bacalarından çıkan etil alkolü geri kazanarak yakıt yapma makinası, iğne vurulmadan önce püskürtüldüğü yerde damar hattını gösteren damar spreyi, görme engelliler için tablet uygulaması, kendi kendine vergi hesaplama sitesi, beyni uykuya dalma moduna getirerek daha iyi öğrenmeyi sağlayan frekans teknolojisi ve İstanbul trafiğine çözüm 3 tekerlekli elektrikli otomobil gibi onlarca çılgın fikir kuluçka merkezinde şu an hayata geçiriliyor.

Teknopark’ın toplam alanı ne kadar?

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde 10 binadan oluşan 102 bin m2 kapalı ar-ge ofis alanı ile hizmet veriyoruz. 23 bin 500 m2’lik İkitelli Yerleşkesi ile Teknopark’ın toplam ar-ge ofisi alanı 125 bin 500 m2’ye çıkmış bulunuyor. İkitelli Yerleşkesi’ndeki firmalarla beraber toplam firma sayımız ise 320’yi buluyor.Görüntülenme sayısı: 743

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ISITMA SOGUTMA SANAYİFirma Ekle