İş yerini ‘semafer’ ile ısıtıyor

Tokat’ın Erbaa ilçesinde 28 yaşındaki oto elektrik ustası Ferhat Şahin, iş yerini ısıtmak için kendi geliştirdiği “semafer” adını verdiği bir sistemi kullanıyor.

İlçedeki küçük sanayi sitesinde 16 yıldır baba mesleği oto elektrik iş yeri bulunan Ferhat Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iş yerinde ısınmak için uzun yıllar elektrikli ısıtıcı kullandığını söyledi.

Isıtıcının havayı kuruttuğu için baş ağrısı yaptığını, bunun üzerine arayışa girdiğini dile getiren Şahin, yaklaşık 2 yıl önce bir sistem geliştirdiğini kaydetti. Geliştirdiği sisteme “semafer” adını verdiğini anlatan Şahin, şöyle devam etti:

“Elimizde tek bir kalorifer peteği vardı, ‘bunu ne ile ısıtabiliriz’ diye düşündük. Önce evlerde kullanılan su ısıtıcı ile denedik. Çok aşırı ısı verdiği ve otomatik devreden çıktığı için başarılı olmadı. Daha sonra çay demlemek için kullandığımız semaveri denemeye karar verdik. Bu denememiz gayet başarılı oldu. Elektrikli semaver, suyu ısıtıyor. Devirdaim pompasını hortumlar aracılığı ile peteğe bağladık. Alttan giden su, dolaşıp üstten semavere geri geliyor.”

Geliştirdiği sistemle iş yerindeki yaklaşık 5 metrekarelik ofisini ısıttığını belirten Şahin, “Semaverin ‘sema’sı ile kaloriferin ‘fer’ini birleştirerek sisteme ‘semafer’ adını koyduk. Yaklaşık 30 dakikada iş yerini ısıtan semafer, ayda 50-60 liralık elektrik harcıyor. Yani bir elektrikli sobadan daha uygun. İhtiyaç olduğunda sıcak suyu da anında alabiliyorsun. Petekte suyun ısısı 60-70 derece civarında oluyor.”Görüntülenme sayısı: 1.697

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ISITMA SOGUTMA SANAYİFirma Ekle