En fazla elektrik harcayan eşyalar

Buzdolaplarının az enerji tüketen verimli tipleriyle değiştirilmesi önemli tasarruf sağlanmasına neden olur. Ancak eski tip buzdolapları üretilirken ve ithal edilirken buna izin verenlerin sorumlulukları vardır.

Değiştirmenin tüm bedeli tüketicilerin sırtına yıkılmamalıdır. Örneğin mücevherde KDV sıfır iken buzdolaplarında % 18 kaldırılmalı ve ayrıca teşvik uygulayıp eski buzdolapları toplanarak çevreye zarar vermeyecek şekilde ekonomiye kazandırılmalıdır.

Elektrikli aletlerin gücü ile kullanım süreleri dikkate alınarak yapılan bir hesaplamaya göre ortalama 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam standartına göre aylık elektrik tüketiminin 230 kilovatsaat düzeyinde olduğu belirlendi. Ev içi elektrik tüketimi paylarına bakıldığında, ilk sırayı yüzde 30.4 payla buzdolabı almaktadır.

Buzdolabını yüzde 28.6 oranıyla aydınlatma takip ederken, sıralamada yüzde 10.4 ile elektrikli fırınlar üçüncü sıraya yerleşiyor. Televizyon ailenin elektrik tüketiminde yüzde 9.8, çamaşır makinesi yüzde 6.5, bulaşık makinesi yüzde 5.6, ütü yüzde 4.3, elektrikli süpürge yüzde 2.4, saç kurutma makinesi yüzde 1.9 paya sahip bulunuyor.

 

Az Enerji Tüketen Aletler Tercih Edilmeli

 

Ortalama bir ailenin aylık 230 kilovatsaat olarak hesaplanan elektrik tüketiminin 110 kilovatsaate düşürülmesi için oldukça basit ve maliyeti düşük önlemler bulunmaktadır. Öncelikle yeni elektrikli alet ve cihaz alımında enerji verimliliği mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Elektrik enerjisinden tasarruf etmek için kullanacağınız ev aletlerini satın alırken sadece fiyat olarak değil, etiketlere bakarak, enerji tasarrufu açısından da karşılaştırma yapılmalısınız.

Enerji verimliliği seviyesi yönetmeliklere uygun olarak belgelenmiş olan bir cihazın ilk alım maliyeti diğerlerine göre biraz daha yüksek olmakla birlikte, cihazın 10–15 yıllık kullanım ömrü boyunca sağlayacağı enerji tasarrufunun ödediğiniz parayı size geri kazandıracağını dikkate almalısınız. Cihaz alırken ‘A’ ve ‘A +’ işaretli olanlarının en verimli olanlar olduğunu hatırlayınız. Yüksek verimli ve çok düşük verimli cihazlar arasında yüzde 60’ın üzerinde enerji tüketim farkı olduğunu unutmayınız.

 

Aydınlatma Giderleri Nasıl Düşürülür

 

Yaygın olarak evlerde aydınlatma için kullanılan 75 wattlık akkor flamanlı lamba yerine, 15 wattlık bir tasarruflu (kompakt fluorasan) lamba kullanarak, aynı aydınlatma kalitesini yüzde 80 daha az enerji tüketerek elde edebilirsiniz. Enerji tasarrufu sağlayan bir lambanın fiyatı sıradan bir lambaya göre daha pahalı olabilir, ama yaklaşık 8 kat daha uzun bir süre çalışmaya devam edeceği de hesaplanmalıdır. Mobilya ve duvar rengi seçiminde de mümkün olduğunca açık renkleri tercih etmek faydalı olacaktır.

Çok sayıda küçük ampullerin kullanıldığı avizeler yerine aydınlatılacak odanın büyüklüğüne göre seçilmiş tek bir lambanın kullanılması yararlı olacaktır. Aydınlatmada mümkün olduğunca gün ışığından faydalanmak gereklidir. Bina dışı aydınlatmasında ve gerektiğinde ev içinde zaman zaman girip çıkılan ve sıklıkla ışığı açık unutulan banyo, tuvalet gibi bölümlere harekete duyarlı algılayıcılara sahip veya zaman ayarlayıcılı (sensör) lambaların kullanılması ciddi enerji tasarrufu sağlayacaktır. Yalnızca lambaların tasarruflu olanlar ile değiştirilmesi ile 4 kişilik bir ailenin aylık aydınlatma tüketimi olan 66 kilovatsaatten 13.2 kilovatsaate düşürülebilir. Aydınlatmada yapılacak bu tasarruf ile 12.45 YTL’lik aydınlatma faturası da 2.49 YTL’ye düşebilir.

 

Buzdolabı Seçimine Dikkat

 

Aile içi enerji tüketiminde ciddi bir paya sahip olan buzdolaplarının enerji tüketimini azaltmak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ihtiyaca uygun büyüklükte bir buzdolabı seçimi ile başlıyor. İhtiyaçtan daha büyük bir buzdolabının satın alınması ilk satın alma bedelinin yüksek olmasının yanı sıra her ay elektrik faturalarınızın da büyümesine neden olacaktır.

Buzdolaplarının kalorifer peteği, fırın gibi ısı yayan diğer ev aletlerine yakın olması, enerji tüketimi artırmaktadır. Buzdolabına koyduğunuz sulu yiyeceklerin üstünü kapatın. Açık bırakıldığında dolaptaki nem oranı artmaktadır. Bu da buzdolabınızın daha fazla çalışmasına neden olacaktır. Buzdolabına sıcak bir yiyecek ya da kap koymayın. Oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin. Dolabınızın kapısının sık sık açılması da fazla enerji tüketimine neden olan bir diğer unsurdur.

Enerji verimlilik sınıfı A olan bir buzdolabı, D sınıfı buzdolabına göre yüzde 45, G sınıfı buzdolabına göre yüzde 56 tasarruf sağlar. Buzdolabı satın alırken ürünün fiyatı yanında enerji sınıfına dikkat edilmesi durumunda ortama yüzde 50 oranında tasarruf edebilmeniz mümkündür. Kullanım sırasında da dikkatli davranılırsa, evlerde en çok her gün çalışan tek alet olan buzdolaplarından sağlanacak tasarrufun yüzde 60’a çıkması mümkündür. Böylece ortalama aylık 70 kilovatsaat olan bir buzdolabı enerji tüketimi 28 kilovatsaate düşürülebilir.

 

Ocak ve Fırınlarda Isı Kontrolü

 

İster elektrik enerjisi, ister gaz kullanılsın, ocaklarda yemek pişirme, fırında yemek pişirmeden daha ekonomiktir. Büyük bir fırını yarı kapasite ile kullanmak yerine, küçük bir fırının tam kapasite ile kullanılması yine elektrik faturalarında azalma sağlayacaktır. Çok gerekli değilse ön ısıtma yapılmamalı, yapılsa bile bu süre 10 dakikayı geçmemelidir. Aynı anda birden fazla yiyecek pişirilebilir. Fırın kapağının her açılışında yüzde 20 oranında ısı kaybı olması nedeniyle, kapak pişme süresinin sonuna kadar açılmamaya çalışılmalıdır.

Sıcaklık kontrolü ve zaman ayarı için termometre ve saatten yararlanılabilir. Elektrikli ocak kullanıyorsanız, ocağı pişme işlemi tamamlanmadan birkaç dakika önce kapatarak, ocağın ısısından yararlanmak mümkündür. Eğer elektrikli sıcak su ısıtıcıları kullanıyorsanız, ihtiyaç olan miktar kadar su ısıtmak da önemli bir tasarruf sağlayacaktır. Mikrodalga fırınlarda pişirme ve ısıtma süreleri çok kısadır. Klasik fırına göre yaklaşık yüzde 50–60 daha az enerji tüketerek önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlarlar.


Görüntülenme sayısı: 1.093

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ISITMA SOGUTMA SANAYİFirma Ekle