Dünyanın en büyük 5’inci santrali Mersin’e kuruluyor

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman yaptığı açıklamada, 1935 yılında kuruluşuyla birlikte Türkiye’de cam sanayinin de temelini atan Şişecam Topluluğu’nun bugün düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve kimyasallar olmak üzere 4 ana iş grubunda faaliyet gösterdiğini hatırlatarak, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır ve Hindistan olmak üzere toplam 13 ülkede 44 tesisle üretim faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi.

  1. Şişecam Topluluğu’nun, üretim kapasitesi açısından dünyada cam ev eşyasında en büyük 3’üncü, düzcam ve cam ambalajda ise en büyük 5’inci üretici olduğunu, kimyasallar alanında ise dünyanın en büyük 10 soda üreticisinden biri olan Şişecam’ın aynı zamanda krom kimyasallarda dünya lideri konumunda bulunduğunu belirten Kırman, topluluk olarak yılda 4 milyon tonun üzerinde cam, 2 milyon tonun üzerinde soda külü ve 3,5 milyon tonun üzerinde endüstriyel ham madde üretimi gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Şişecam’ın bugün üretim süreçlerinde enerji tüketirken aynı zamanda enerji üreten bir topluluk olduğunu, enerji verimliliği ve geri dönüşüm çalışmalarının yanı sıra enerji tasarrufu sağlayan ürünlerle de ülke ekonomisine katkı sağladıklarını kaydeden Kırman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ergitme teknolojisinin kullanıldığı enerji yoğun bir sektör olan cam sanayinde genel olarak enerjinin üretim maliyetlerindeki payı yüzde 20 seviyesinde. Bu kapsamda topluluğumuz, 1980 yılından bu yana enerji verimliliği çalışmalarını ön plana çıkartırken, ülkemizde otoprodüktör olarak 1996’da kendi ihtiyacını karşılamak amacıyla elektrik üretimine başlayan ilk sanayi kuruluşlarından biri olmuştur. Bugün elektrik piyasasında hem üretici hem de tüketici olarak aktif bir oyuncuyuz.

Şişecam’ın yurt içinde iki elektrik üretim santrali bulunmakta. 32 megavat kurulu güce sahip olan Trakya Bölge Santrali, 1996 yılında Lüleburgaz bölgesindeki cam üretim tesislerine ulusal şebeke bağlantısı olmadan doğrudan bağlı nakil hatlarıyla kesintisiz ve kaliteli elektrik tedarik edilmesi amacıyla kurulmuştur ve halihazırda aynı misyonu yerine getirmeye devam etmektedir. 252 megavat kurulu güce sahip olan Mersin Kojenerasyon Santrali ise Soda Sanayii AŞ bünyesinde faaliyet göstermektedir. Soda külü üretim prosesinin ihtiyaç duyduğu sürekli ve yüksek miktardaki buharın yarattığı sinerji sayesinde santralimiz yüksek termik verimliliğiyle ülkemizin işletmedeki en büyük kojenerasyon santralidir.”

“Şişecam Enerji’nin faaliyetlerini bulunduğumuz her coğrafyaya yaymayı amaçlıyoruz”

Ahmet Kırman, ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük 3 üreticisinden biri olma vizyonları doğrultusunda, enerji maliyetlerinin azaltılması ve enerji sistemlerinin optimizasyonunun Şişecam’ın rekabet gücüne önemli katkı sağladığını, topluluğun enerji üretim ve tüketim büyüklüğünü tek elden yönetebilmek amacıyla 2014’te Şişecam Enerji AŞ’yi kurduklarını, bu şirketin faaliyetlerini bulunduklarını her coğrafyaya yaymayı amaçladıklarını kaydetti.

Elektrik ve doğal gaz piyasalarındaki gelişmelerin yakından takip edilerek öncelikli olarak topluluğun enerji maliyetini azaltacak ve topluluğun cam ile soda külü üretimleriyle sinerji yaratacak projelerinin değerlendirilmesinin hedeflendiğini belirten Kırman, enerji alanında, enerjinin geri dönüşümü ve verimliliğinin artırılmasına öncelik verdiklerini söyledi.

Fabrikalarındaki atık ısıdan elektrik ürettiklerini anlatan Kırman, şunları kaydetti:

“Özellikle cam faaliyet alanındaki doğal gaz ısıtmalı ergitme fırınları atık ısının geri kazanılması için önemli fırsatlar yaratmaktadır. Bu anlamda 2013 yılından bu yana 30 milyon avro yatırım ile 4 fabrikamızda atık ısıdan elektrik üretim tesisi kurduk ve 16,5 megavat kurulu güce ulaştık. Enerji geri kazanım projelerinin genişletilmesi için diğer fabrikalarımızda da fizibilite çalışmaları yürütüyoruz. Atık ısıdan elektrik üretiminin mümkün olmadığı fırınlarımızda ise atık ısı kazanları sayesinde sıcak su ve ısınma ihtiyacı ek bir enerji tüketmeden karşılanıyor. Enerjinin verimli kullanımına yönelik projelerimiz de hız kesmeden devam ediyor. 3 yıllık süreçte fabrikalarımızda 859 adet yüksek güçteki motoru çok daha verimli motorlarla değiştirdik. Bu sayede yıllık enerji tasarrufumuzun 16 milyon kWh olmasını öngörüyoruz. Ayrıca, bu konuda gerçekleştirdiğimiz teknolojik global iş birlikleri sayesinde, IE5 standardındaki dünyanın en verimli motoru, ilk kez Şişecam fabrikalarında saha denemesine tabi tutulmakta. Süreçler tamamlandığında bu motorları da fabrikalarımızda devreye almayı planlıyoruz.


Görüntülenme sayısı: 821

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ISITMA SOGUTMA SANAYİFirma Ekle