Başkentgaz’dan Önemli Hatırlatmalar

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. (Başkentgaz), havaların soğumasıyla birlikte, doğalgaz kullanıcılarına, karbonmonoksit zehirlenmelerine maruz kalmamaları için hayati uyarılarda bulundu.

Başkentgaz’dan yapılan yazılı açıklamada, doğalgazlı cihaz kullanıcılarına, bacaların itfaiyeye temizlettirilmesi, cihazların bakımlarının yetkili servislere yaptırılması gerektiği hatırlatıldı. Başkentgaz, teknik ömrü biten doğalgazlı cihazların, bacasız sistemle çalışan hermetik cihazla değiştirilmesini de tavsiye etti.

“Kış aylarında abonelerimizin doğalgazı sağlıklı ve güvenli şekilde kullanmalarına yönelik her türlü hizmete hazırız” denilen açıklamada, ısınma sezonu başında tüketicilere şu uyarılarda bulunuldu: “Bacalarınızı temizletmediyseniz, kışa girerken ve yılda en az 1 kez itfaiyeye temizlettirmeyi unutmayın. Lodoslu havalarda doğalgazlı cihazlarınızı kapatın. Başkentgaz’ın onayı olmadan tesisatınıza müdahale ettirmeyin.

Doğalgaz proje ve tesisatlarınızı, mutlaka Başkentgaz’dan sertifika almış olan ve listesi http: //www.baskentdogalgaz.com.tr adresli web sitesinin ‘online işlemler’ bölümünden güncel olarak duyurulan şirketlere yaptırın. Başkentgaz’dan proje onayı, test ve muayene raporu alınmadan cihazları işletmeye açtırmayın.”

Başkentgaz’dan yapılan yazılı açıklamada, “Doğalgaz tesisatı ve cihazlarla ilgili herhangi bir tadilat yaptıracağınız zaman (cihaz-tesisat yer değişikliği, cam balkon, baca tadilatı, kazan yenileme gibi) mutlaka şirketimize bilgi verin ve onay almadan hiçbir tadilat yaptırmayın” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Balkonunuzu cam, pvc gibi malzemelerle kapattığınız takdirde havalandırma cihazını (menfez), atmosfere doğrudan açık olacak şekilde balkon camına yeniden monte ettirin” denilerek şu uyarılarda bulunuldu: “Bacalı cihazlar için taze hava teminini sağlayan camdaki havalandırmayı (menfez) soğuk gerekçesiyle kesinlikle kapatmayın, yoksa hemen taktırın. Cihaz bacalarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatmayın. Cihaz ile baca arasında esnek (fleks) boru kullanmayın, sabit çelik baca yaptırın. Bireysel kullanımlarda, teknik ömrü biten bacalı kombi ve şofbenlerinizi, bacasız sistemle çalışan hermetik kombi ve şofbenlerle değiştirin. Bacaların içindeki sıva dökülmelerinin yol açtığı tıkanmalara karşı, standartlara uygun astar çelik baca yaptırın. Ters rüzgara karşı bacalara şapka taktırın.”

Başkentgaz’dan yapılan yazılı açıklamada, doğalgaz sözleşmesine dikkat çekilerek şöyle denildi: “Cihazlarınıza baca sensörü taktırın, çalışır durumda olduğunu kontrol ettirin, kesinlikle sökmeyin. Sensörler, bacaların tıkalı olması halinde cihazın gazını keser.Bacalı cihazlarınızı, balkon, yatak odası, banyo, tuvalet gibi yerlere tesis ettirmeyin. Tüm doğalgaz tesisatınızı, muayene ve kabul işlemlerinden sonra korozyona karşı boyatın. Başkentgaz’a yetkili firmalar aracılığıyla verilen iç tesisat projelerinin, gaz açma işleminden sonra 1 yıl sigortalı olduğunu unutmayın. Sigorta poliçenizi, yetkili firmanızdan isteyin. Doğalgaz sözleşmenizi adınıza yaptırın, başka isimlere ait sözleşmelerle gaz kullanmayın. Aksi takdirde usülsüz gaz kullanımı kapsamına gireceğinizi unutmayın.Paniğe kapılmadan acil durumda ortam dışına çıkarak, 24 saat hizmet veren Alo 187 Acil Servisimizi arayın. Ekipler gelene kadar doğalgaz vanalarını kapatın, pencereleri açın. Herhangi bir yangına yol açmamak için elektrikli hiçbir şeye dokunmayın, ortamda cep telefonu kullanmayın, sigara içmeyin, asansörü kullanmayın. – ANKARA


Görüntülenme sayısı: 599

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ISITMA SOGUTMA SANAYİFirma Ekle