Afganistanlı firma elektrikli şofben ithal etmek istiyor

Afganistanlı bir firma evsel kullanıma yönelik elektrikli su ısıtıcıları ithal etmek istediğini belirterek tedarikçilerden katalog ve fiyat talep etmektedir.

Afganistan’da İthalat Lisansı olmayan firma veya şahısların, lisans almaksızın gerçekleştirecekleri ithalat işlemlerinde, mevcut gümrük tarife ve harçları haricinde, ithal edecekleri mal tutarının %3’ü oranında ithalat vergisini gümrük kapılarında ödemeleri gerekmektedir.

Türkiye’nin Afganistan ile dış ticareti yıllara göre farklılık göstermektedir. 2012 yılına kadar artış eğiliminde olan Afganistan’a ihracat bu yıldan sonra düşüş eğilimine girmiştir. 2013 yılında %21,3 azalan Afganistan’a ihracat, 2014 yılında ise %18,3 azalarak, 186,4 milyon dolara gerilemiştir. Azalış 2015 yılında da devam etmiş ve bahsekonu dönem itibariyle ülkeye ihracat %13,4 azalmıştır.

2015 yılında Türkiye’nin Afganistan’a ihracatında ilk sıralarda yer alan ürünler şunlardır: Dokunmuş halılar ve yer kaplamaları, ilaçlar, demir-çelik inşaat malzemeleri ve aksamı, tarım makinaları ataşmanı-aksamı, kablo ve teller, demir-çelikten basınçlı kaplar ve temizlik kağıtlarıdır.


Görüntülenme sayısı: 411

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ISITMA SOGUTMA SANAYİFirma Ekle